sorulara dön

 

 

Pansiyonun Ayvalık meydanına uzaklığı yaklaşık 500 metre. Tarihi dokusu bozulmamış evlerin arasından kıvrılarak merkeze inen taş döşeli yollar sizi en fazla on dakikada meydana ulaştıracaktır..

panorama

 

Plajlara çok sık dolmuş kalkıyor ve ulaşım çok rahat. En yakın plaja (halk plajı) uzaklık sadece 3 km.. 'Sarımsaklı plajları' ise 8 km. uzaklıkta. Ayvalık- Sarımsaklı arasında yaz aylarında gece geç saatlere kadar minibüs seferleri var.

beaches

 

140 yıllık eski bir ev olduğu için olanaklar izin verdiği ölçüde her katta duş tuvalet var. Her 2-3 odaya bir duş tuvalet düşüyor.

 

Pansiyonumıuzda konaklayanların ortak kullanımına açık bir mutfak var. Mutfakta buzdolabı, ocak ve kendi yemeklerinizi hazırlayabilmeniz için gerekli olan herşey var.

kitchen

 

Odalarda klima mevcut.

 

Ayvalıkta Gezilecek Yerler

 

*Cunda Adası:

 

Alibey Adası ya da Cunda, Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek adadır.Türkiye'nin Ege Denizi'nde bulunan 4. büyük adasıdır. (1.Gökçeada, 2.Bozcaada, 3.Uzunada)

Adadaki tarihi binalardan bazıları aşağıdaki gibidir:
-Çamlı Manastır/Taksiyarhis Ta Çamya :

Ada merkezinden yaya olarak ve Patriça yolundaki Ekşi Çeşme'nin solundaki yol izlenerek yarım saatte varılabilir
-Ay Işığı Manastırı/ Ai Dimitri Ta Salina :

Patriça 2. köyden yürüyüşle 45 dakika mesafededir
Ayos Apostolos Manastırı/ Adaya giderken köprüyü geçtiğinizde soldaki sahil yoluna saptığınızda 500 metre mesafe sonra sağ yukarıdaki küçük tepeciktedir
-Tavuk Adası Manastırı / Ayiu Ionnu Tu Podromu : Alibey Adası'nın karşısındaki Tavuk Adası üzerinde inşa edilmiştir
-Güvercin Adası Manastırı / Ai Yorgi : Pateriça Körfezinin ortasında, andezitten oluşmuş küçük bir adanın üzerinde inşa edilmiştir
-İlyas Peygamber Manastırı / Profit İliya : Köprünün Ada'ya giriş yönünde 200 metre sonra deniz tarafındadır; temel kalıntılarından az miktarı geriye kalmıştır.

 

*Şeytan Sofrası:

 

Çam ormanlarıyla kaplı Ayvalık adalarına hakim yüksek bir tepe olan Şeytan Sofrası’ndan özellikle güneşin batışı izlenmeye değer. Çamlık Orman Kampı’nın yukarısında bulunan ve eski bir lav birikintisi olan tepe, yuvarlak bir sofraya benziyor. Demir bir kafes içinde şeytana ait olduğuna inanılan kocaman bir ayak izi bulunmakta.

 

*Kozak Yaylası :

 

16 köyü bünyesinde barındıran Kozak bölgesi, Ayvalık ile Bergama arasında yer almaktadır. Yayla, Ege bölgesinin en güzel coğrafyalarından birisine sahiptir.

Yöreye özgü çam ağaçları bütün yaylayı bir çiçek örtüsü gibi kaplamakta ve Yukarıbey köyüne dönmeden önceki tepeden bakıldığında etkileyici bir manzara sunmaktadır.

Görülmesi gereken yerler arasında şunları sayabiliriz:

-Nebiler Köyü’ndeki şelale, kaplıca ve mağara;

- Göbeller'de kamp alanları ve yürüyüş parkurları;

- Türkmen geleneklerini hala yaşatan Demircidere köyü ve

- Aşağıbey'deki tarihi Roma hamamı.

 

(Kaynak: Sülüşoğlu, M. (2004) The Management Of Family owned Stone Pine
Plantations In Kozak Region, Turkey: A Case Study. FAO Working Paper)

 

 

 

 

Taxiarchis, başmeleklerden Cebrail'e verilen bir isimdir. Sözcük anlamı olarak "kumandan" ya da "önder" anlamlarına gelen Taxiarchis İngilizce'ye "Archangel" (ya da yaygın bilinen biçimiyle "Michael") olarak da çevrilebilmektedir.

Taxiarchis, Ege Denizi ve Yunan Adaları'nın koruyucu azizlerinden birisinin de adıdır aynı zamanda. Aziz Taxiarchis'in adı, günümüzde, bazı Ortodox kiliselerinin adlarında kendini göstermekte ya da çocuklara verilen "Michalis" ya da "Michaela" gibi isimlerde varlığını sürdürmektedir. Ege Yunan kültürünün izlerini koruyabilmiş olan nadir yerlerden olan Ayvalık bölgesinde de Taksiyarhis adıyla anılan Ortodox kiliseleri mevcuttur.